10 miejsc, które warto zobaczyć w Stambule

Mimo, że Stambuł nie jest stolicą Turcji, stanowi największe i najbardziej ludne miasto w całym kraju. Ilość atrakcji, które czekają turystów w tak dużym mieście jest nieskończona. Warto przyjrzeć się jednak kilku najbardziej ciekawym miejscom, które koniecznie trzeba zobaczyć w Stambule. 

Turcja to kraj pełen pięknej przyrody, niezwykłych zabytków, ciekawej historii oraz wyśmienitej kuchni. Jednym z czołowych miast tamtejszej kultury jest Stambuł. Wiele ludzi zgadza się, że Stambuł to pod wieloma względami miasto niezwykłe. Nie dość, że jest bardzo różnorodne i ogromne, to znajduje się na styku dwóch kontynentów – Europy i Azji. Stambuł określa się często mianem miejsca gdzie “Zachód spotyka się ze Wschodem”. Do tego, Stambuł można nazwać świadkiem niezwykłej i zagmatwanej historii. 

Stambuł, położony po obu stronach Bosforu, wąskiej cieśniny między Morzem Czarnym a Morzem Marmara, to niezwykle bogate w atrakcje miasto. Miejsca, które warto zobaczyć w Stambule można mnożyć. 

Co zatem zobaczyć w Stambule?

10 miejsc, które warto zwiedzić w Stambule

  • Hagia Sophia

Tak, ten obiekt musiał znaleźć się na pierwszym miejscu. Hagia Sophia to największy zabytek Stambułu, a jednocześnie najważniejsze dzieło architektury bizantyńskiej. Większość turystów przyjeżdża tu tylko po to, by właśnie zwiedzić świątynię. 

Hagia Sophia pełniłą pierwotnie rolę najważniejszej świątyni chrześcijańską w Cesarstwie Bizantyjskim. Później przekształcona w meczet, a następnie muzeum, w 2020 roku przemianowania z powrotem na świątynię muzułmańską.

Monumentalna bryła i piękne zdobienia potrafią zapierać dech w piersiach. Hagia Sophia to zdecydowanie jeden z ważniejszych zabytków na całym świecie. 

  • Park Sultanahmet

Park Sultanahmet leży pomiędzy Hagią Sophią a Błękitnym Meczetem. Jest to więc idealne miejsce, aby odpocząć po intensywnym zwiedzaniu jednego z meczetów. W parku rozpościera się wspaniały widok na obie świątynie. Można tu też odpocząć w towarzystwie fontann lub zorganizować piknik. 

  • Wielki Bazar

Jeśli chcesz poznać prawdziwą kultu Turcji, czyli ludzi, kuchnię, modę to nie ma lepszego miejsca niż Wielki Bazar w Stambule. Bazar mieści ponad 4000 sklepów, kramów i targowisk!  Można tam kupić dosłownie wszystko. Jeśli jesteś fanem oryginalnego wystroju to idealne miejsce na zakup dywanu, biżuterii czy zastawy stołowej. 

  • Pałac Topkapi

Czy ktoś zna serial „Wspaniałe Stulecie”? Chyba każdy… Podczas swojego pobytu w Stambule warto zwiedzić Pałac Topkapi, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat. Ostatnim mieszkającym tu sułtanem był Mahmud II, który używał pałacu aż do 1839 roku. 

  • Bosfor

Bosfor to bardzo ładna cieśnina łącząca stronę anatolijską i europejską. Warto spędzić tu trochę czasu, chociażby dla relaksu. Można wybrać wycieczkę łodzią lub promem z mieszkańcami miasta. Ta druga opcja wydaje się o tyle atrakcyjna, że w czasie podróży można popytać tutejszych o rady lub ciekawostki związane ze Stambułem. 

Sprawdź koniecznie, czy Turcja to dobry kierunek dla ciebie!

  • Most Galata

Most ten przecina Złoty Róg i łączy dwie dzielnice Stambułu. Most ma nie tylko specyficzną budowę –  górne piętro to jezdnia, a dolny to restauracje – to można tu spotkać ciekawe zjawisko. Codziennie, niezależnie od godziny, pory roku czy pogody, na moście stoją wytrwali wędkarze. 

  • Wyspy Książęce

Wyspy Książęce to kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Stambule.  Najpopularniejsze z nich to Buyukada, Heybeliada, Burgazada czy Kinaliada. W przeciwieństwie do hałaśliwego i pełnego ludzi miasta, na Wyspach Książęcych można błogo odpocząć. Jeśli cenisz sobie naturę i chwilę oddechu podczas podróży, Wyspy Książęce to zdecydowanie dobry pomysł. 

  • Cysterna

Kolejnym arcydziełem architektury w Stambule, obok Hagia Sophia, jest zatopiona pod miastem Cysterna, zwana również Pałacem Jerebatan. To największa z istniejących nadal w Stambule podziemnych cystern. Miejscowi nazwali tę budowlę w ten sposób ze względu na intrygującą iluzję nieskończonych kolumn. 

Jej pierwotną funkcją miało być zaopatrywanie pałacu cesarskiego w świeżą wodę, na wypadek powojennego zniszczenia akweduktów. Jako, że na przestrzeni lat do takich uszkodzeń nie dochodziło, olbrzymia cysterna uległa zapomnieniu, aby być ponownie odkryta i pokazana zachodniemu światu dopiero po I wojnie światowej. To właśnie ta cysterna dostarcza wodę do całego Stambułu. 

Wchodząc po kamiennych schodach do wnętrza tego olbrzymiego miejsca od razu w oczy rzucają się szeregi strzelistych kolumn. Cysterna wygląda bardziej jak świątynia niż obiekt miejski. Strop podparty jest na aż 336 kolumnach ustawionych w 12 rzędach!

Choć wszystkie zwieńczenia kolumn są zdobione, to na szczególną uwagę zasługuje ta, u której podnóża znajduje się rzeźbiona głowa Meduzy.