Wakacje w czasie inflacji, czyli najtańsze państwa w Europie

Coraz więcej osób rezygnuje z wakacji ze względów finansowych. Galopująca inflacja dotyka wszystkich bez wyjątku. Cierpią na tym nie tylko ludzie, ale cała branża turystyczna. A co jeśli okaże się, że można zorganizować atrakcyjny, a zarazem tani wyjazd?

Wiele krajów Europy skrywa w sobie niesamowite atrakcje, krajobrazy, zabytki czy historię. Nawet te, o których nie myśli się na początku pod kątem turystycznym. Dla wielu osób może być to niespodzianka, ale oprócz Polski jest dużo innych, o wiele tańszych krajów!

W dalszym ciągu nasi wschodni i południowi sąsiedzi mają wiele do zaoferowania za niewygórowaną cenę. Nie dość, że witają turystów z otwartymi ramionami, to zapłacimy tam po prostu mniej, a do tego będziemy cieszyć się słoneczną pogodą i zapierającymi dech w piersiach widokami. A jak wiadomo, pogoda w Polsce może nie raz zaskoczyć…

Według danych Eurostatu, który przeanalizował ceny w 37 krajach, lista najtańszych państw pod kątem turystycznym przedstawia się następująco:

Albania

Z roku na rok w Albanii coraz prężniej rozwija się nowa infrastruktura turystyczna. Powstają nowoczesne hotele, punkty gastronomiczne i drogi. Piaszczyste plaże, śródziemnomorski krajobraz, czyste błękitne morze, słoneczna pogoda, interesujące zabytki, a przede wszystkim… niskie ceny. No cóż, trudno odmówić sobie takich wakacji; przecież brzmią jak wakacje idealne!  

Choć Albania to kraj postkomunistyczny i przez wiele lat borykała się z ogromną biedą, to dziś staje się coraz ważniejszym europejskim państwem. W 2009 roku kraj dołączył do NATO, a już niedługo prawdopodobnie stanie się członkiem Unii Europejskiej. 

Co warto zobaczyć w Albanii? Oprócz pięknych plaż i kąpieli w ciepłym morzu, warto wybrać się do takich miejsc jak Tirana, która jest miastem pełnym energii i niesamowitego klimatu. Innym ważnym i wartym odwiedzenia miastem jest Kruja, będąca dawną twierdzą bohatera narodowego Albanii Skanderbega. Z kolei wpisany na listę UNESCO Berat jest przepięknie położonym na stoku wzgórza miastem– muzeum. Trudno oprzeć się również Górom Północnoalbańskim. Dla miłośników przyrody jest to obowiązkowy punkt na mapie. 

Macedonia Północna

Dzięki temu, że Macedonia jest najmniej obieranym kierunkiem na wakacje, zachowała w swobie pewna dzikość i swojskość. Wielki przemysł turystyczny jeszcze tu nie zawitał, krajobrazy zapierają dech w piersiach, a zabytki zaskakują i wzbudzają podziw. 

Na turystów czeka w Macedonii naprawdę dużo zabytków. Przede wszystkim znaleźć tu można pokaźną ilość wiekowych i pięknych monasterów. Wiele z nich znajduje się we wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Ochrydzie. Warto też poświęcić trochę czasu na zwiedzanie Skopje. Jest to jedna z bardziej nieoczywistych i zaskakujących, europejskich stolic, gdzie podobno pomników jest więcej niż drzew.

Osoby, dla których główną atrakcją jest przyroda powinny przejechać się wzdłuż zachodniej granicy, gdzie znajdują się zachwycające góry, oferujące zarówno skalne granie, jak i soczyście zielone łąki i pastwiska. Na południu kraju zlokalizowane są trzy, tektoniczne jeziora: Ochrydzkie, Prespa i mniej popularne Dojran. 

Bułgaria

Mimo, że dla większości osób Bułgaria kojarzy się z wakacyjnym leżakowaniem na jednej z czarnomorskich plaż, to kraj ten ma do zaoferowania o wiele więcej. Oczywiście Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg warte są doświadczenia, o ile ktoś lubi imprezy i relaks w kurorcie za niewielkie pieniądze.  

Warto jednak zaznaczyć, że kraj ten to przede wszystkim wspaniałe góry, które wraz z terenami wyżynnymi obejmują 60% jego powierzchni. Zarówno zimą, jak i latem można liczyć na doskonałe warunki do uprawiania różnych form aktywnej turystyki. A wisienką na torcie będzie możliwość zdobycia najwyższego szczytu Bałkanów, czyli Musały. Bułgaria to również bogata historia, z jaką warto się zapoznać odwiedzając takie miasta, jak Plovdiv, Sofia czy Kopriwsztica.

Rumunia

Rumunia to bardzo różnorodny kraj. Praktycznie każdy jej region wyróżnia się czymś innym, zarówno pod kątem architektury, tradycji czy kulinariów.

W Rumunii można znaleźć przede wszystkim piękne miasta, np. Kluż Napoka, Timisoara czy Sighisoara, wypełnione secesyjną czy barokową architekturą. Kraj ten znany jest również ze względu na wspaniałe, górskie tereny. Pasma Fogaraszy, Apuseni czy Retezat zachwycą każdego fana pieszych wędrówek i cudownych krajobrazów.

Będąc w Rumunii nie można oczywiście pominąć Transylwanii i odwiedzić najpiękniejszego pałacu w całej w Rumunii, czyli Peles oraz Bran, będący zamkiem legendarnego Draculi.

Inne tanie kraje w Europie

Ceny podobne lub niższe niż w Polsce można znaleźć również na terenie Turcji, Węgier czy w niektórych rejonach Czech. Jednak te dwa ostatnie kraje mają jeden znaczący minus – nie posiadają dostępu do morza. Nie da się ukryć, że podczas wybierania miejsca na spędzenie wakacji dostęp do morza ma znaczenie.