Co oznaczają kolory szlaków w górach?

Szlaki możemy najczęściej spotkać w górach. Bez nich, wędrowanie po skalistych wzniesieniach czy zalesionych pagórkach byłoby bardzo trudne. Czy wiesz co oznaczają kolory danych szlaków? Które są najłatwiejsze, które najtrudniejsze, a które najdłuższe?

Wycieczka w góry to niesamowite przeżycie, szczególnie dla osób, które na co dzień mieszkają nad morzem lub na nizinach. Nie ma co się dziwić – piękne widoki, cisza i świeże powietrze potrafią wiele zmienić w człowieku. 

Chodzenie po górskich szlakach i okolicach wiąże się jednak z odpowiedzialnością. Nieważne, czy wybierasz się w podróż latem czy zimą, do wycieczki górskiej trzeba się odpowiednio przygotować. Chodzi głównie o przygotowanie merytoryczne, które pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek lub niebezpieczeństw na szlaku. Warto zatem, przed wyjściem na wędrówkę przejrzeć mapy i zapoznać się z wytyczonymi trasami. 

Czym są szlaki i dlaczego się je stosuje?

Szlak turystyczny to nic innego jak trasa oznaczona specjalnymi symbolami, które wyznaczają jej przebieg i ułatwiają odnalezienie właściwej drogi. Ze względu na sposób przemieszczania się zarząd główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wyróżnia następujące szlaki: piesze (górskie i nizinne), rowerowe (górskie i nizinne), kajakowe, jeździeckie i narciarskie. Nie jest to jednak jedyny sposób podziału szlaków. Biorąc pod uwagę zwiedzane obiekty i charakter szlaku, można podzielić je na szlaki historyczne, przyrodnicze czy pielgrzymkowe.

W tym artykule interesują nas przede wszystkim szlaki piesze. Mają one na celu ułatwienie turystom dotarcia do najciekawszych miejsc regionu i łatwiejszego przemieszczania się w górach. Warto mieć świadomość, że w Polsce na obszarach rezerwatów przyrody szlaki turystyczne są zazwyczaj jedynymi dopuszczalnymi trasami, po których mogą się poruszać osoby nieposiadające specjalnego zezwolenia. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę obecnej tam flory i fauny oraz zabezpieczenie turystów przed niebezpiecznymi miejscami, takimi jak tatrzańskie skarpy. 

Sprawdź najpiękniejsze szlaki w Tatrach. Gdzie wybrać się na początku jesieni?

Kolory szlaków w górach

Co zatem oznaczają kolory szlaków turystycznych? Istnieje wiele koncepcji znakowania. Warto zaznaczyć, że oznaczenia te są jedynie umowne i coraz częściej spotyka się odstępstwa od wymienionych poniżej reguł. Informacje takie znajdziemy na oficjalnej stronie GOPR-u. Najbardziej znanym sposobem znakowania są kolory:

  • kolor czerwony – najbardziej powszechny i najczęściej uczęszczany. Oznacza bowiem główny i najważniejszy szlak na danym terenie. Czasami jednak kolorem tym oznaczone są także inne szlaki biegnące na danym terenie, które niekoniecznie są szlakiem głównym. Szlak czerwony prowadzi zwykle przez najbardziej spektakularne i ciekawe krajobrazowo miejsca danego regionu, a w wyższych górach wiedzie przez najwyższe kulminacje danego pasma;
  • kolor niebieski – szlak niebieski to drugi, co do ważności szlak. Wyznacza on trasy o długiej odległości (dalekobieżne). Jest to zatem długa trasa, pozostająca poza głównymi atrakcjami (ale nie zawsze!);
  • kolor żółty – służy do oznaczania szlaków łącznikowych, a czasami także dojściowych;
  • kolory zielony – odnosi się do szlaków doprowadzających do charakterystycznych miejsc. Niekiedy szlak zielony to także szlak łącznikowy lub dojściowy;
  • kolor czarny – stosowany zdecydowanie najrzadziej, głównie z racji na stosunkowo małą widoczność. Oznacza krótki szlak dojściowy, najczęściej o trudnym do przejścia terenie.

Niektórzy ludzie błędnie interpretują kolor szlaku jako poziom trudności trasy. Wielu turystów powtarza mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością: czerwone i czarne szlaki są najtrudniejsze, żółte to średni poziom trudności, a zielone i niebieskie najłatwiejsze. To duża nieprawda, którą należy korygować. Kolor, jakim oznaczony jest dany szlak, nie ma związku z jego trudnością. Taką zasadę można stosować w przypadku szlaków narciarskich, gdzie kolor rzeczywiście określa stopień trudności trasy.