Ciekawostki na temat Mediolanu

Mediolan to metropolia położona w regionie Lombardia w północnych Włoszech. Miasto jest znane jako światowa stolica mody oraz z takich atrakcji, jak katedra w Mediolanie, galeria Vittorio Emanuele II, Teatro alla Scala, zamek Sforzesco czy mural przedstawiający Ostatnią Wieczerzę Leonarda Da Vinci w klasztorze Santa Maria delle Grazie.

To ważne włoskie centrum finansowe to znacznie więcej niż to, o czym wspomnieliśmy. Tysiące miejsc do odkrycia, mnóstwo faktów do poznania. Dlatego zapraszamy Cię do odkrycia 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Mediolanie.

1. Ciekawy i dziwny symbol Mediolanu

Czy jest lepszy sposób na rozpoczęcie niż symbol, który charakteryzuje Mediolan? Jeśli nie wiesz, symbolem tego miasta jest wielki wąż, który połyka dziecko.

Można się zastanawiać, jaka tajemnicza historia się za nim kryje, ale w rzeczywistości jest to po prostu reprezentacyjna figura herbu Visconti, który przetrwał ponad 1000 lat. Jest on również częścią logo marki samochodowej Alfa Romeo. Czy ten symbol ma jakieś głębsze znaczenie, o którym nie wiemy?

2. Spacer po kopułach Galerii Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II wita tysiące turystów, którzy spacerując po Mediolanie, decydują się odwiedzić ten klasyczny, obowiązkowy punkt miasta. Niewielu jednak wie, że kopuły można zwiedzać, wspinając się na ich dach i szklane sufity. Widoki są fantastyczne.

3. Uniwersytet w Mediolanie

Uniwersytet w Mediolanie to prestiżowa uczelnia, jedna z największych we Włoszech, a nawet w Europie. Na uwagę zasługuje nie tylko to, że mieści się w renesansowym budynku. Jest to Ca’ Granda, dawna siedziba Szpitala Głównego w Mediolanie. Był on dziełem architekta Filarete – Antonio Averlino – i jedną z pierwszych budowli renesansowych.

Podczas II wojny światowej, w 1943 r., budynek został uszkodzony przez bombardowania, co doprowadziło do gruntownej rekonstrukcji, która jest uważana za arcydzieło renowacji. W tym historycznym miejscu mieści się obecnie Uniwersytet Mediolański.

4. Mediolan, imperialistyczna stolica Mediolanum

Miasto zostało założone przez Celtów około 400 r. p.n.e., a następnie podbite przez Rzymian w 222 r. p.n.e. Rzymianie nadali mu nazwę Mediolanum. Mimo że po oderwaniu od zachodniego cesarstwa rzymskiego miasto zostało splądrowane, jego pozostałości można znaleźć w całym mieście. Potrzebujesz tylko czasu, aby to zaobserwować.