Skrzyczne – atrakcje, jak wejść?

Skryczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, zaliczany do grona Koron Gór Polski. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Beskidach ze względu na niezwykłe panoramy, dobrze rozbudowaną bazę turystyczną oraz mnogość różnych atrakcji. Dlaczego warto wejść na Skrzyczne? Jakie atrakcje oferuje najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego? 

Skrzyczne – szlaki turystyczne

Osoby, które zmierzają na szczyt Skrzycznego najczęściej wybierają trasy wychodzące z centrum Szczyrku, miasteczka leżącego dosłownie u stóp tej niezwykłej góry. Na potrzeby ruchu turystycznego wytyczone dwie ciekawie trasy: zieloną oraz niebieską. Obie mają po ok. 5 km i umożliwiają stworzenie pętli. Szlak niebieski poprowadzony został w większości po terenach odkrytych, używanych zimą jako nartostrady; zielony biegnie natomiast w przeważającej mierze lasami. Warto powiedzieć, że obie trasy nie należą do najłatwiejszych kondycyjnie – mierzą po ok. 5 km, a do pokonania jest aż 500 metrów różnicy wysokości! Spacer na Skrzyczne będzie więc wysiłkiem może i nienajdłuższym, ale dosyć intensywnym. Altenatywne drogi na Skrzyczne prowadzą także z miejscowości Lipowa – dojdziemy wówczas na szczyt od strony wschodniej. Część turystów decyduje się także na szlak biegnący samym grzbietem Beskidu Śląskiego – wówczas możemy się wybrać na Skrzyczne np. idąc od strony Baraniej Góry. Możliwości jest naprawdę sporo – siatka szlaków turystycznym jest w tym regionie bardzo dobrze rozbudowana. 

Skrzyczne – jakie atrakcje czekają na turystów? 

Skrzyczne, podobnie jak inne beskidzkie góry, oferuje niesamowite panoramy rozciągające się praktycznie we wszystkich kierunkach – zarówno na pobliskie zalesione wierzchołki, jak i na leżące w dole miasta, wioski oraz łączące je drogi szybkiego ruchu. Na potrzeby obserwacji widoków, na Skrzycznym ustawiono specjalną platformę. Uwagę na szczycie wzbudza także olbrzymi nadajnik telewizyjny. Większość turystów zainteresuje się także malowniczo położonym schroniskiem PTTK. Ponieważ mieści się ono na samym szczycie, stanowi ono jedno z najwyżej położonych tego typu obiektów w całych Beskidach. Schronisko oferuje ciepły poczęstunek oraz zimne piwo, które powinno w nadmiarze wynagrodzić trudy wspinaczki. Osoby, które z jakiegokolwiek powodu nie mogą wejśc na szczyt o własnych siłach skorzystać mogą z dwuetapowego wyciągu. Zimą wozi on narciarzy, latem jednak również można z niego skorzystać. Skrzyczne jest ponadto jednym z ciekawych miejsc w Beskidach do uprawiania kolarstwa górskiego – wyciąg umożliwia sprawne przetransportowanie roweru na sam szczyt.