Podlasie i jego skarby. Co warto zobaczyć?

Podlasie ma wiele uroku, a wycieczki po jego terenie zachwycą i historyków, i przyrodników. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Podlasie to kraina wielu kultur i religii, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji. Długą listę miejsc, które warto tu odwiedzić, otwiera Białystok. To miasto to stolica Podlasia, kusząca cennymi zabytkami i malowniczymi zakątkami. Pałac Branickich, piękne kamienice, kościoły i cerkwie – wszystko to sprawia, że spacer po mieście dostarcza turystom niezapomnianych wrażeń. Innym miastem, z którego Podlasie może być wyjątkowo dumne, jest Tykocin. Tu czeka na gości nie tylko odrestaurowany zamek i barokowy kościół z parawanową fasadą, ale też ciekawa dzielnica żydowska. Jej duma jest synagoga, wykorzystywana obecnie jako placówka muzealna. Dla tych, którzy wolą wypoczynek nad wodą, ciekawym celem podróży stanie się z kolei Augustów.

Kto chce poczuć magię dawnego Podlasia, ten z pewnością doceni tzw. Krainę Otwartych Okiennic. Tworzą ją trzy wsie, na terenie których zachowała się tradycyjna zabudowa. To Puchły, Soce i Trześcianka – wsie idealne dla tych, którzy chcą odpocząć w ciszy i spokoju. Warto też wybrać się do cerkwi w pobliskiej Narwi oraz odwiedzić prawosławny skit w Odrynkach. Kto chce spotkać się z polskimi Tatarami i zwiedzić najstarsze meczety w Polsce, ten powinien wybrać się na Szlak Tatarski. Leżą na nim takie miejscowości, jak Sokółka, choć największym powodzeniem cieszą się wsie Bohoniki i Kruszyniany. W tych miejscach można zwiedzać drewniane meczety, a jednocześnie słuchać ciekawych opowieści i polskich Tatarach i ich kulturze.

Podlasie to również atrakcje przyrodnicze. Warto odwiedzić Biebrzański Park Narodowy, wato skupić się na malowniczych rozlewiskach Narwi. Uwagę przyciąga również Puszcza Białowieska, znana jako najważniejsza ostoja żubrów w Polsce. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Na teren Wigierskiego Parku Narodowego oraz do Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Wszędzie na turystów czekają piękne widoki, którym trudno się oprzeć, oraz cenne zabytki, które zaskakują swym bogactwem i różnorodnością.