Zwiedzanie Zambii, czyli co musisz zobaczyć na wakacjach

Zambia jest południowoafrykańskim bez dostępu do morza, które od niedawna znalazło się na celowniku turystów z całego świata. Biorąc pod uwagę bogactwo flory i fauny nie jest to nic zaskakującego. Wodospady Wiktorii, które należą do najsłynniejszych atrakcji przyrodniczych Zambii to tylko jeden z wielu przykładów na to, jak spektakularne widoki można podziwiać w tym kraju. Dodając do tego jeszcze egzotyczną kulturę oraz ciekawą tradycję można mieć pewność, że jest to idealny kierunek na pełen wrażeń wyjazd.

Położenie, historia i klimat Zambii

Pierwszym znanym ludem zamieszkującym Zambię byli Buszmeni. Jest to rdzenny lud wywodzący się z Afryki Południowej, który uznawany jest za jedną z najstarszych ras ludzkości. Następnie zostali oni wyparci przez ludy Bantu, a w kolejnych latach przez inne plemiona. Za jednego z pierwszych europejskich odkrywców Zambii uznaje się Davida Livingstone’a, który nazwał słynny Wodospad Wiktorii, oddając w ten sposób cześć brytyjskiej monarchini. W 1902 roku włączono Zambię do Brytyjskiej Kompanii Afryki Południowej. Odzyskanie niepodległości przez ten kraj nastąpiło w 1964 roku.

Zambia to kraj położony w Afryce Południowej graniczący między innymi z Angolą i Demokratyczną Republiką Konga. Leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, czego efektem jest występowanie pory suchej i deszczowej. Pierwsza z nich trwa od kwietnia do listopada i jest idealny czas, aby zwiedzić atrakcje turystyczne tego państwa, natomiast druga od listopada do kwietnia.

Najważniejsze atrakcje Zambii

Zambia należy do jednych z najbiedniejszych krajów na świecie, co mocno kontrastuje z niesamowitym bogactwem naturalnym. Z roku na rok jednak przyjeżdża do niej coraz więcej turystów z całego świata. Znajdą w niej coś dla siebie zarówno miłośnicy podziwiania bajkowych pejzaży, jak i fani aktywnego wypoczynku, a także zapaleni wędkarze.

Wodospady Wiktorii

Wodospady Wiktorii uznawane są za jedne z siedmiu cudów świata. Pod koniec XX wieku zostały one wraz z całym Parkiem Narodowym Wodospadów Wiktorii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kaskady wodospadu sięgają 100 metrów wysokości, a ich szerokość wynosi prawie 2 kilometry. Wypływają one z rzeki Zambezi. Zachwycą one każdego wczasowicza.

Park Narodowy Dolnej Zambezi i safari

Stada słoni nad rozlewiskami, biegające po równinach bawoły, dzikie lamparty, lwy, hieny, żyrafy i kilkaset gatunków ptaków. Takie zwierzęta można zobaczyć na safari w Zambii. Wszystkie najbardziej kojarzone z Afryką gatunki zwierząt zamieszkują właśnie terytorium tego kraju. Parki narodowe, które w szczególności warto odwiedzić to: Park Narodowy Kafue, Park Narodowy Południowej Luangwy i Park Narodowy Dolnej Zambezi.

Wędkowanie w zambijskich jeziorach

Zambia to prawdziwe królestwo jezior, dzięki czemu jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. To w niej położona jest południowa część najdłuższego jeziora na świecie, czyli Tanganiki. Osoby, które pragną złowić niezwykłe okazy powinny wybrać się także nad Karibę.

Stolica Zambii Lusaka

Nie sposób nie wspomnieć o stolicy Zambii. Lusaka jest jednocześnie największym miastem tego państwa i została ona założona w 1905 roku przez Europejczyków. Chcąc poczuć prawdziwy afrykański klimat należy koniecznie udać się do stolicy i poznać kulturę oraz obyczajowość mieszkańców Zambii. Punktem, którego nie można przy tym pominąć jest Kabwata Cultural Village – popularny targ z rękodziełem, gdzie można znaleźć wspaniałe pamiątki.

Więcej o atrakcjach Zambii przeczytasz na https://dreamgo.pl/gdzie/zambia