Co to jest geocaching?

Spacerując po mieście czy parku, niekiedy można spotkać ludzi, którzy szukają czegoś w różnych dziwnych miejscach – w drzewie, pod ławką lub też obok śmietnika. Może się to wydawać bardzo dziwnym zachowaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy pojęcia, czego te osoby szukają i o co w ogóle chodzi. W ostatnim czasie coraz bardziej popularny staje się tak zwany geocaching, który właśnie polega na odszukiwaniu ukrytych w terenie przedmiotów. Będąc wtajemniczonym w ten temat, może się okazać, że szukanie czegoś w dziurze słupa wcale nie jest takim dziwnym zachowaniem, jak mogłoby się wydawać.

Na czym polega geocaching?

Wiemy już, że geocaching polega na szukaniu, ale czego właściwie się szuka? Otóż jest to gra terenowa, w której naszym zadaniem jest odnajdywanie różnego rodzaju pojemniczków, poukrywanych w różnych miejscach w miastach, na wsiach, w parkach, czy także w innych lokalizacjach. Zabawa polega na pobraniu na swój telefon aplikacji, w której mamy dostęp do mapy świata, na której pozaznaczane są wszystkie miejsca, w których ukryte są skrytki. Warto także wspomnieć, iż zabawa ta jest dostępna praktycznie w każdym mieście i w różnych zakątkach świata. Na mapie widzimy dokładne współrzędne geograficzne skrytki, wskazówkę ułatwiającą znalezienie skrytki, a także jej opis lub opis miejsca, w którym się znajduje – często na przykład są to miejsca historyczne, dzięki czemu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Po dojściu na miejsce wiemy tylko gdzie szukać, natomiast zwykle nie wiemy czego szukać, chyba że jest to ujęte w opisie, we wskazówce lub w komentarzu osób, które wcześniej znalazły tę skrytkę. Zazwyczaj są to pojemniczki, na przykład plastikowe flakoniki, albo też małe pudełka śniadaniowe, w których znajduje się zawsze jakiś notes bądź specjalnie przygotowana książeczka wpisów. Czasem też można spotkać w skrytkach coś do pisania, lecz i tak warto nosić ze sobą swój długopis lub ołówek. W niektórych pojemniczkach można znaleźć również różne małe przedmioty, które można sobie zabrać, pod warunkiem, iż umieścimy w zamian w skrytce coś od siebie.

Jakie korzyści płyną z geocachingu?

Dla kogoś, kto dopiero dowiaduje się podstawowych informacji o tej zabawie, może to być naprawdę tajemnicza sprawa, lecz naprawdę nie ma w tym niczego skomplikowanego. Jeśli chodzi o pozytywne aspekty płynące z tej zabawy terenowej, warto zaznaczyć, iż dzięki niej spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, ponieważ skrytki poukrywane są właśnie na dworze. Dodatkowo także możemy dzięki tej grze pozwiedzać dane miejsce i odkryć w nim wiele ciekawych lokalizacji, a także dowiedzieć się czegoś interesującego. Można to więc wykorzystać na przykład w podróży. Co więcej, największą korzyścią, która płynie z szukania skrytek, jest oczywiście satysfakcja odnalezienia. Często naprawdę trzeba się nagłowić i pomyśleć, w którym miejscu mogłaby być dana skrytka ukryta, a czasami nawet trzeba rozwiązać jakąś zagadkę, stąd też bardzo często keszerzy czerpią ogromną satysfakcję po odnalezieniu skrytek. W tę grę może tak naprawdę grać każdy, kto ma dostęp do Internetu, ponieważ gra jest ogólnie dostępna i darmowa. Nie ma także limitu graczy – możemy szukać skrytek samodzielnie bądź w grupie z przyjaciółmi, jak wolimy.