TOP 5 miejsc w Polsce na jesienny urlop

Jesień to dla wielu smutny, depresyjny czas w roku. Może czasem warto porzucić na kilka dni codzienną rutynę i wybrać się na krótki urlop? Polska jesień może być naprawdę piękna! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie pojechać. 

Nadchodzący październik oraz listopad to wbrew pozorom świetna pora na wakacje. I nie chodzi tu o wyjazd w ciepłe kraje, a raczej odkrycie polskich walorów tych jesiennych miesięcy. Dzieci i młodzież wróciły do szkoły, gwar turystyczny ucichł, ceny spadły – ogólnie sezon letni się skończył. Czas na swobodne zwiedzanie oraz korzystanie z dóbr natury.

Oto 5 miejsc w Polsce, które są najlepszym pomysłem na jesienny wypoczynek

Bieszczady

Jesień to z pewnością najlepsza pora na górskie wędrówki, szczególnie w takim miejscu jak Bieszczady. Gdy liście zaczynają się robić kolorowe, góry zamieniają się w niezwykłą naturalną mozaikę. Nie brakuje również miejsc noclegowych, komary nie dają się we znaki, a na obleganych szlakach jest zdecydowanie mniej ludzi. Jeśli chcesz zanurzyć się w ciszy i pięknie natury, zdecydowanie lepiej robić to poza sezonem. Daj się ponieść i odkryj Bieszczady. 

Ojcowski Park Narodowy

Ojców wygląda znakomicie o każdej porze roku, jednak to podczas jesieni najbardziej docenić można jego walory, szczególnie naturalne. Zielona dolina Prądnika kontrastuje z żółto-czerwonymi zboczami pełnymi białych i kremowych kamieni wapiennych. Na skałach lepiej widoczne są różnorodne porosty, a zane dobrze zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie wydają się wrzucone w zupełnie nową przestrzeń.

Ojcowski Park Narodowy to idealna propozycja dla tych, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, pooddychać świeżym powietrzem oraz dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat historii tego regionu.

Kazimierz Dolny nad Wisłą

To jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Polsce. Nic dziwnego, rzadko kto nie ulega urokowi Kazimierza Dolnego. Niestety przez to, że miasto jest tak popularne, w lecie bywa bardzo zatłoczone. Jesień to dobry czas, żeby w spokoju zwiedzić Kazimierz Dolny. 

Głównym, najbardziej atrakcyjnym punktem miasta jest rynek ze znajdującą się na jego środku studnią, otoczony renesansowymi kamieniczkami z podcieniami. Wiele osób uważa, że miejsce to posiada w sobie coś magicznego i uspokajającego. Klimat ten uzupełniają liczni artyści, którzy wystawiają swoje dzieła gdzie popadnie. 

Niewątpliwą atrakcją są również bulwary nadwiślańskie doskonałe na spacer szczególnie o zachodzie słońca. Warto zobaczyć też ruiny zamku górującego nad miastem oraz znajdujący się na drugim brzegu Wisły zamek w Janowcu, do którego najlepiej dostać się promem. Dla fanów przyrody i spacerów czekają bogate w faunę i florę okoliczne lasy.

Przed wizytą koniecznie zapoznaj się z ciekawostkami o Kazimierzu Dolnym!

Kłodzko

Kłodzko, bardzo często porównywane do Pragi, to zdecydowanie jedno z bardziej urokliwych miast południowo-zachodniej Polski. Leży w centrum Kotliny Kłodzkiej – to tu krzyżują się szlaki w różne zakątki okolicznych gór – Masywu Śnieżnika, Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i wielu innych. 

Mówi się, że Kłodzko jest miastem trzech kultur — czeskiej, niemieckiej i polskiej. Widać to po różnorodnej architekturze, ale także po niezwykle burzliwej i fascynującej ponad 1000-letniej historii. Do najważniejszych zabytków Kłodzka należy pruska twierdza, która góruje nad miastem i ładną, choć małą starówką. Całość tego kompleksu jest jednym z najcenniejszych zespołów staromiejskich na Dolnym Śląsku. Warto przejść się Mostem gotyckim, który został stworzony na wzór praskiego Mostu św. Karola.

Doskonałe położenie komunikacyjne miasta, w sąsiedztwie znanych uzdrowisk, terenów wycieczkowych, atrakcji turystycznych polsko-czeskiego pogranicza, czyni je świetną bazą do eksploracji regionu skąpanego w kolorach jesieni.

Międzyzdroje

Dla osób, które nie lubią polskich plaż w lecie, jesień to zdecydowanie najlepszy moment na zwiedzanie tej części kraju. Można wówczas doświadczyć plaży i morza w zupełnie inny sposób, niż przy głośnej muzyce, tłumach ludzi i zapachów grilla. 

Międzyzdroje mają czym przyciągać, nawet gdy jest za zimno na kąpiel w Bałtyku. Dla większości turystów największą atrakcją jest Promenada Gwiazd, czyli fragment deptaka przy luksusowym hotelu Amber. W okolicy powstało również Oceanarium oraz Muzeum Figur Woskowych, w którym można podziwiać woskowe rzeźby osób związanych z kinem i polskim światem artystycznym.